Kuidas ennetada ja peatada juuste hooajalist väljalangemist?

Mõnda aega tagasi vaatasime, kuidas vähesest päikesevalgusest tulenev D-vitamiini puudus põhjustab juuste hooajalist väljalangemist. Seekord selgitan, kuidas juuste väljalengmine välja näeb ja kuidas seda peatada.

Täiskasvanud inimese peanahal on umbes 100 000 karvanääpsu, mis vajavad toitaineid, mille tagab neile terve peanaha verevarustus. Juuksed ei kasva pidevalt, vaid läbivad kahte olulist ja erinevat faasi: kasvu- ja puhkefaas.

Normaalse juuste kasvamise tsükli puhul on 85-90% juuksekarvadest kasvufaasis ja 15-10% puhkefaasis. Kui puhkefaasis olevate juuksekarvade arv suureneb kasvufaasis juuksekarvade arvelt, ei suuda organism väljalangevaid juuksekarvu parajal hulgal taastada ja juuste väljalangemine muutub märgatavaks.

Järgnevalt mõned praktilised nõuanded, mida järgides saad ennetada või isegi vältida juuste hooajalist väljalangemist kevadel:

 • Viibi kevadel päikese käes ja varu endale talveks D-vitamiine! Toiduga saab D-vitamiini suhteliselt piiratult, samas suvekuudel piisab vajaliku D-vitamiini hulga tekkimiseks sellest, kui nägu ja käsivarred saavad umbes 20 minutit päikest päevas. Seetõttu katsu ka juba kevadel peesitada ning leia endale toidulisandid, kust saaksid vajaliku koguse D-vitamiini.

  Peamiseks D-vitamiini allikateks on rasvane kala (lõhe tuunikala, sardiin, makrell), minakollane ja maks. D-vitamiini päevane vajadus on vähemalt 25 mikrogrammi.

 • Ära unusta ka teisi vitamiine. Juuste puhul pea silmas B-grupi vitamiine (liha, kala, spinat, spargel, kaunviljad, kartul, tatrapuder, õllepärm), rauda (loomamaks, hirsipuder, mereannid, peet, tomatid, õunad, viinamarjad), vaske (mereandides, munades, kuivatatud puuviljades, piimatoodetes), omega-3 ja -6 rasvhapped (külmpressitud taimeõli, kala), tsinki (idudes ja kliides, munades, pähklites, leht- ja juurköögiviljades), joodi (merikapsas, kalas), road, mis on valmistatud želatiiniga, „maitsevad“ juustele kõige enam (lihasült, kalatarretis).

 • Joo piisavalt vett. Vesi on alati meie keha jaoks oluline, ära unusta seda joomast.

 • Hoidu stressist! Alati kerge öelda, aga vahel nii raske teha. Kuid isegi kui on olnud pingeline periood, anna kehale peale seda puhkust ja püüa nautida elu ja unustada see, mis stressi tekitas.

 • Tee trenni. Kevadel on väga hea hakata jalutamas käima. Kehaline koormus tagab meile hea vereringluse, sh. toitainete parema kättesaadavuse ka juustele.

 • Hoolda peanahka õigesti. Pea silmas, et pese pigem peanahka kui juukseid.

 • Masseeri peanahka ringjate liigutustega. Kasulik oleks teha seda iga päev 5 minutit.

 • Õige shampoon. Kui sa tead juba, et sul on suurenud väljalangemine kevadel ja sügisel, siis hakka pesema juba varakult juuste väljalangemise vastase shampooniga, mis aitab seda ennetada.

 • Ampullid / protseduurid. Kui tunned, et olukord on ikka päris kontrolli alt väljas, siis kasuta ampulle peanahale. Nende kohta saad lugeda lähemalt siit http://juuksehooldus.com/tooted/juuste-valjalangemise-vastu/. Läbi vajadusel kuur juuste väljalangemise vastu mõeldud protseduuriga – vaakum-lümfimassaaž.

Kui juuksed langevad välja vaatamata mitmekülgsele toitumisele ja õigele hooldusele, peaks pöörduma perearsti poole ning laskma teha põhjaliku vere ja kilpnäärmehormoonide analüüsi, samuti kontrollima vere rauasisaldust ja organismi rauasidumisvõimet. Uurida tasub ka tähtsaimate “juuksevitamiinide” – biotiini, vitamiini B12, foolhappe ja ka D-vitamiini kogust veres.

Ilusat ja rahulikku kevadet!

2 kommentaari

 1. krasota glazami muzhchin
  20. jaanuar 2019 kell 11:57

  krasota glazami muzhchin

  […]very handful of websites that occur to become in depth below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

Lisa kommentaar